Opintojen ohjaus

people-office-group-team.jpg

Opinto-ohjaus on jatkuvaa ja asiakaslähtöistä toimintaa opiskelijan ammatillisen kasvun ja kehityksen tukena. Jokaisella YSAOn opiskelijalla on oikeus yksilölliseen ja laadukkaaseen opinto-ohjaukseen kaikissa opintojensa vaiheissa.

Opinto-ohjaus tukee ammattiin opiskelevien ura- ja elämänsuunnittelutaitoja sekä antaa valmiuksia niin työelämään siirtymiseen kuin jatko-opintoihin. Opinto-ohjaajat tukevat myös erityisesti opintoihin liittyvissä muutostilanteissa. Vastuuohjaajat ja erityisen tuen asiantuntijat sekä koko henkilöstö ohjaavat ja tukevat eri tavoin opiskelijaa opintojen aikana.

Oppilaitoksessamme alakohtaiset opinto-ohjaajat toimivat tiiviissä yhteistyössä vastuuohjaajien kanssa.

”Unelmilla ei ole parasta ennen – päivämäärä.”

 

Amisinfo
Mikäli tarvitset apua tai sinulla on kysymyksiä opinnoista tai kesätehtävien ohjeistuksista, ota yhteyttä Amisinfoon puh. 040 186 7587

Hakuasioissa voi soittaa hakuinfon numeroon, josta tavoitat päivystävän opinto-ohjaajan.
puh. 040 4811 400

 

Opinto-ohjaajien yhteystiedot:

Ritva Ikonen, 0400 793 126, ritva.ikonen(at)ysao.fi
- Mahis-opinto-ohjaaja

Hannele Juntunen, 0400 792 860, hannele.juntunen(at)ysao.fi
maahanmuuttajaopiskelijoiden opinto-ohjaaja

Terttu Kortelainen 0400 793 374,  terttu.kortelainen(at)ysao.fi
- kone- ja tuotantotekniikka, Sankariniemi ja Vieremä
sähköala, Sankariniemi
- ICT, Sankariniemi
- Valma, Tähtiniemi

Kati Pakarinen 040 177 8582, kati.pakarinen(at)ysao.fi
eläintenhoito, Peltoniemi
maatilatalous, Peltoniemi

-
sisustus- ja restaurointi artesaani ala, Peltoniemi
koulutusneuvoja Ylä-Savon Ohjaamo, Pohjolankatu 6 L 5, 74100 Iisalmi

Armi Tuovinen 0400 793 027, armi.tuovinen(at)ysao.fi
- hevostalousala, Hingunniemi
- logistiikka-ala, Tähtiniemi
- elintarvike- ja ravintola- ja cateringala, Sankariniemi
- puhdistuspalveluala, Sankariniemi
- hius- ja kauneudenhoitoala, Tähtiniemi
talonrakennusala

Riitta Turpeinen, p. 040 177 8589, riitta.turpeinen(at)ysao.fi
- maarakennus, Peltoniemi, Toivala, Joensuu
- autoala, ajoneuvoasentaja, Peltoniemi
- yrityspalvelut, Sankariniemi
- koulutusneuvoja Ylä-Savon Ohjaamo, Pohjolankatu 6 L 5, 74100 Iisalmi
 

 

 

Päivitetty: 24.8.2020 minttu.harju@ysao.fi