Opintojen ohjaus

Kolme henkilöä pyöräilee

Opinto-ohjaus on jatkuvaa ja asiakaslähtöistä toimintaa opiskelijan ammatillisen kasvun ja kehityksen tukena. Jokaisella YSAOn opiskelijalla on oikeus yksilölliseen ja laadukkaaseen opinto-ohjaukseen kaikissa opintojensa vaiheissa.

Opinto-ohjaus tukee ammattiin opiskelevien ura- ja elämänsuunnittelutaitoja sekä antaa valmiuksia niin työelämään siirtymiseen kuin jatko-opintoihin. Opinto-ohjaajat tukevat myös erityisesti opintoihin liittyvissä muutostilanteissa. Vastuuohjaajat ja erityisen tuen asiantuntijat sekä koko henkilöstö ohjaavat ja tukevat eri tavoin opiskelijaa opintojen aikana.

Oppilaitoksessamme alakohtaiset opinto-ohjaajat toimivat tiiviissä yhteistyössä vastuuohjaajien kanssa.

”Unelmilla ei ole parasta ennen –päivämäärä.”

 

Amisinfo
Mikäli tarvitset apua tai sinulla on kysymyksiä opinnoista tai kesätehtävien ohjeistuksista, ota yhteyttä Amisinfoon puh. 040 186 7587

Hakuasioissa voi soittaa hakuinfon numeroon, josta tavoitat päivystävän opinto-ohjaajan.
puh. 040 4811 400

Opinto-ohjaajien yhteystiedot:

Anna Kyllönen 050 307 5000, anna.kyllonen(at)ysao.fi
- maatalousala (perustutkinnot), Peltoniemi
- ajoneuvoala, ajoneuvoasentajat, automekaanikot, Peltoniemi

Ritva Ikonen, 0400 793 126, ritva.ikonen(at)ysao.fi
- Mahis-opinto-ohjaaja

Hannele Juntunen, 0400 792 860, hannele.juntunen(at)ysao.fi
- maahanmuuttajataustaiset opiskelijat, kaikki alat

Terttu Kortelainen 0400 793 374,  terttu.kortelainen(at)ysao.fi
- IT-ala, Sankariniemi
- kone- ja tuotantotekniikka-ala, Sankariniemi ja Vieremä
- sähköala, Sankariniemi
- talotekniikka, putkiasentaja, Sankariniemi
- talonrakennus, Sankariniemi

Marja Lindqvist
- hius- ja kauneudenhoitoala, Tähtiniemi
- sisustus- ja restaurointi artesaaniala, Peltoniemi
- eläintenhoitaja (at,eat), Peltoniemi
- VALMA/TUVA, Tähtiniemi

Riitta Turpeinen, p. 040 177 8589, riitta.turpeinen(at)ysao.fi
- maarakennus, Peltoniemi, Toivala, Joensuu
- yrityspalvelut, Sankariniemi
koulutusneuvoja Ylä-Savon Ohjaamo, Pohjolankatu 6 L 5, 74100 Iisalmi

Sari Ollikainen, p. 0400 793 027, sari.ollikainen(at)ysao.fi
- elintarvike-, ravintola-cateringala, Sankariniemi
- puhtauspalveluala, Sankariniemi
- logistiikka-ala, Tähtiniemi

 Sari Karvali, p. 0400 792 801, sari.karvali(at)ysao.fi
- hevostalousala, Hingunniemi

 

 

Päivitetty: 14.1.2022 minttu.harju@ysao.fi