YLÄ-SAVON AMMATTIOPISTO

 
Meitä on tänään kaikki opiskelijat ja henkilöstö yhteen laskien noin 2300 henkilöä, jotka kuuluvat Ylä-Savon ammattiopiston iloiseen väkeen. Perustutkinto tavoitteena on nuorten lähiopetuksessa noin 1200:lla. Oppisopimuksen kautta eritasoisiin tutkintoihin pyrkii noin 300 opiskelijaa ja vielä kun lasketaan noin 600 aikuisopiskelijaa, päädymme lukuun 2100. Se kuulostaa isolta, kun tiedämme, että väkimäärä kuntayhtymän alueella on noin 60 000 henkeä.

Kun sitten muistamme, että Ylä-Savossa, kuten muuallakin Suomessa, työikäisten määrä vähenee eläkkeelle siirtymisen vuoksi nopeasti lähivuosina ja kun tiedämme, että tällä alueella on runsaasti teollisuudessa työpaikkoja, luku ei olekaan niin suuri.
 Pentti_Vaisanen_www.gif
Tehtävämme on kouluttaa riittävä määrä ihmisiä alueen elinkeinoelämän työntekijöiksi, antaa jatko-opinnoille hyvä perusta ja vastata myös valtakunnallisiin työvoimatarpeisiin. Pelkkä määrä ei tietenkään riitä; koulutuksen on oltava sellaista, että sen avulla pystyy selviytymään työtehtävistä mitä erilaisimmissa ja vaativissa ammateissa. Ja jotta opiskelu olisi tehokasta ja motivoivaa, jopa iloinen tapahtuma ihmisen elämässä, meidän tehtävämme on tarjota se sopivassa muodossa, kullekin kykyjensä ja osaamisensa mukaisesti. Uskon, että osaamme sen! 

Tutustu siis näihin sivuihin ja siellä näkyvään monipuoliseen koulutustarjontaan. Soita opinto-ohjaajille tai tule käymään – sinustakin voisi tulla yksi meistä. Joukkoomme mahtuu, Ylä-Savoonkin mahtuu – parempaa paikkaa kuin Ylä-Savo ei taida löytyä koko Suomesta!

Pentti Väisänen
Rehtori
KT, FM